Pangea: Ενισχύει τον στόλο της με δύο ακόμη πλοία
Η εισηγμένη στο Nasdaq Pangea Logistics Solutions επεκτείνει τον στόλο της με δύο μεταχειρισμένα πλοία.
Αναλυτικότερα, η Εταιρεία με έδρα το Ρόουντ Άιλαντ γνωστοποίησε ότι έχει συνάψει συμφωνία για την απόκτηση δύο Supramax bulk carriers, χωρητικότητας 58.000 dwt & κατασκευής του 2016, έναντι 56.6 εκατομμυρίων δολαρίων. Τα πλοία δεν κατονομάστηκαν, αλλά σε μια πρόσφατη ανακοίνωση, η νορβηγική ναυτιλιακή εταιρεία Belships αποκάλυψε ότι πούλησε τα Supramaxes “Belfriend” & “Beltide” (ίδιας ηλικίας και τιμής).
Επισημαίνεται ότι η Pangea υπό την ηγεσία του Mark Filanowski έχει έναν στόλο 24 ιδιόκτητων bulk carriers.
Από την πλευρά του ο διευθύνων σύμβουλος Filanowski δήλωσε ότι «Φέτος, θα συνεχίσουμε να ανανεώνουμε και να επεκτείνουμε τον στόλο μας με νεότερα, πιο αποδοτικά πλοία».
Εκτός από το bulk carrier στόλοτης, η Pangea δαιχειρίζεται τερματικούς σταθμούς (terminals) και εκτελεί υπηρεσίες steevedoring σε πολλά λιμάνια της Βόρειας Αμερικής. Τέλος, επισημαίνεται ότι η Εταιρεία επενδύει και στην επέκταση των δραστηριοτήτων εφοδιαστικής της στο λιμάνι της Τάμπα της Φλόριντα.